Словацька Республіка є країною-членом Європейського Союзу, а також однією з держав-членів Шенгенської зони. В межах Шенгенської зони є забезпечене вільне пересування людей, це означає, що люди можуть вільно перетинати кордон в будь-якому місці держав-членів без необхідності проходити прикордонний контроль. В межах Шенгенської зони скасовані внутрішні кордони, проте з іншого боку досить посилений контроль на зовнішніх кордонах. У той же час, звичайною практикою є застосування візової політики. На практиці це має означати, що всі держави-члени Шенгенської зони повинні застосовуватися одні і ті ж правила видачі віз.
Держави-члени Шенгенської зони це: Бельгія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Франція, Греція, Голландія, Ісландія, Латвія, Литва, Люксембург, Угорщина, Мальта, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Австрія, Словаччина, Словенія, Іспанія, Швейцарія, Швеція, Італія.
Із зазначеного переліку держав ясно, що не всі держави, які є членами Шенгенської зони, є також державами-членами Європейського союзу, і навпаки. Це створює різний прикордонний режим. Наприклад, на кордоні зі Швейцарією ви будете проходити митний контроль, але не проходитимете прикордонний (імміграційний) контроль, а, наприклад, на кордоні з Румунією і Болгарією все як раз навпаки, ви проходите паспортний контроль, але не проходите митний контроль.
Громадяни третіх країн, які перебувають під візовими зобов’язаннями, повинні мати для в’їзду до Шенгенської зони діючу візу. Це зобов’язання поширюється також на громадян України. У разі, якщо у них немає візи, вони повинні подати заяву на отримання візи до компетентного місцевого посольства або генконсульства. Для громадян України це такі:
- Консульський відділ посольства Словацької Республіки в Києві (Україна, 010 34, м. Київ, вул. Паторжінського, 14, тел.: +38 (044) 220 12 03, +38 (044) 220 12 04).
- Генеральне консульство Словацької Республіки в Ужгороді (Україна, 88000, м.Ужгород, вул. Локоти, 4, тел.: +38 (0312) 613495).
Заявку на отримання візи громадяни України можуть подавати безпосередньо у вищезазначених консульствах або через візові центри в Києві (до консульського відділу посольства в Києві), а також в Ужгороді (до Генерального консульства в Ужгороді). Візовий центр керується організацією PONY-EXPRESS (www.pony-visa.com.ua). До консульських установ України громадяни повинні подати заяву на отримання візи після реєстрації через веб-сайт: https://ezov.mzv.sk.
Віза
Словацька Республіка видає візи заявникам у формі візової наклейки. Ця віза дає право іноземцеві на в’їзд до Шенгенської зони або право залишитися в ній протягом терміну дії візи. Період і тривалість перебування (кількість днів перебування) вказується у візовій наклейці. У рамках здійснення спільних дій для застосовання єдиної візової політики держави-члени Шенгенської зони видають візу, яка дійсна для всіх країн Шенгенської зони.
Візи видаються посольствами і генеральними консульствами за кордоном або у виняткових випадках (наприклад, з гуманітарних причин) поліцією в Словаччині при перетині кордону. Віза дає право іноземцям на транзит або перебування в Шенгенській зоні протягом терміну дії візи. Тривалість перебування і термін дії візи вказується у візовій наклейці. В рамках Шенгенської співпраці, країни, що входять до Шенгенської зони, в цілому видають єдину візу, дійсну для всіх шенгенських країн.
Типи віз
Тип візи залежить від мети і тривалості поїздки. Те, якою буде віза і на який період буде видана буде вирішуватися в консульській установі, де ви зробили запит. Відповідно до мети і тривалості поїздки візи можна розділити на кілька категорій:
– Шенгенська віза типу А – Транзитна віза аеропорту
– Шенгенська віза типу C – Віза на в’їзд
– Довгострокова віза D
Шенгенська віза типу А або так звана транзитна віза аеропорту – це віза, що дає право іноземцеві, який подорожує від одної третьої держави до іншої третьої держави, пройти через міжнародні транзитні зони аеропортів держав-членів Шенгенської зони. Довжина дозволеного перебування відповідає часу, необхідному для цілей транзиту.
Шенгенська віза типу С або так звана віза на в’їзд – це віза, яка дозволяє громадянину третьої країни можливість в’їзду на територію країн Шенгенської зони для однієї або декількох поїздок (один в’їзд або багаторазовий в’їзд). Ця віза видається на певний термін і в ній також визначена певна кількість днів, яку іноземець може провести в Шенгенській зоні. Вона видається на період максимального перебування не більше 90 днів протягом шести послідовних місяців з дати першого в’їзду в Шенгенську зону. Число днів, вже проведених іноземцем або кількість днів, яку іноземець ще може провести в Шенгенській зоні можна розрахувати за допомогою Шенген калькулятора за посиланням:
(https://ec.europa.eu/assets/home/visa-calculator/calculator.htm?lang=en).
Довгострокова віза D – найчастіше надається у зв’язку з наданням дозволу на проживання в Словацькій Республіці. Ця віза також дає право на в’їзд в інші держави Шенгенської зони, але при цьому перебування в іншій державі Шенгенської зони не може перевищувати 90 днів протягом шести послідовних місяців з дати першого в’їзду в Шенгенську зону.
Залежно від типу візи може відрізнятися час, протягом якого консульство приймає рішення питання їх видачі. У Візовому кодексі визначеним терміном є видача протягом 15 днів. Проте у рідкісних випадках цей термін може бути продовжений і тому необхідно, щоб заявник подав заявку на отримання візи заздалегідь. Для України цей термін скорочений до 10 днів, так як між Україною і Європейським співтовариством було підписано угоду про спрощення видачі віз.
Щоб отримати візу, необхідно підготувати ряд документів, які подаються разом із заявою. У загальному випадку необхідно до заявки додати наступні документи:
- заповнена друкованими літерами – Заява на отримання шенгенської візи – для громадян України необхідно заповнити електронну заявку за електронною адресою: https://ezov.mzv.sk. Після заповнення заяви на цій сторінці ви можете зберегти її у файлі PDF і потім роздрукувати,
- кольорову фотографію (на візу)
- дійсний проїзний документ, термін дії якого має закінчуватися щонайменше через три місяці, ніж термін запитуваної візи.
- Документи, що підтверджують мету перебування,
- Документи, що підтверджують можливість надання житла,
- документи, що підтверджують фінансове забезпечення,
- Документи, що підтверджують міжнародне страхування медичних витрат, що діє в Шенгенській зоні, на страхове покриття 30 000 EUR,
- інші документи, що підтверджують особу та інші деталі.
Беручи до уваги те, що список документів може змінюватися, рекомендуємо перевірити його перед подачею заяви на видачу візи в посольстві чи консульстві. Уточнений список документів, необхідних для отримання візи в консульських установах в Україні, знайдете на сайті Посольства Словаччини в Україні (www.slovakia.kiev.ua).
Ми вже згадували про те, що існує угода між Європейським співтовариством і Україною про спрощення видачі віз, яка спростила та полегшила отримання віз для громадян України. Відповідно до цієї угоди, наприклад, зменшився візовий збір у розмірі з 60 євро до 35 євро. Вона також визначає категорії заявників, які звільнені повністю від візового збору. В угоді також є визначений список груп заявників і умови, при яких вони також можуть отримати візу на більш тривалий термін – до п’яти років.
Після видачі візи заявник може в’їхати на територію Словацької Республіки на одному з наступних пунктів перетину кордону з Україною:
- Чорна над Тисою – Чоп (залізниця)
- Убля – Малий Березний – дорожній – пасажирські перевезення і вантажні перевезення до 3,5 тон, пішохідний перехід,
- Великі Селменці – Малі Селменці – Пішохідний перехід,
- Вишнє Німецьке – Ужгород – дорожній – пасажирські перевезення і вантажні перевезення.
- Аеропорт Братислави,
- Аеропорт в Кошицях,
- Аеропорт в Попраді.
Додати коментар